خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

تجلیل از خبرنګاران پیشکسوت بندر دیلم

   

   

  مرداد ماه روز خبرنگار بهانه ای شد تا از پیشگامان وفعالین عرصه اطلاع رسانی در شهرستان دیلم به پاس تلاشهای مسئولانه در راستای تحقق دو رسالت همیشگی خود، که همانا کشف حقیقت و دفع مرارت است، در محفلی صمیمی به همت جمعی از جوانان این خطه تقدیر بعمل آید.

   

  در ابتدای جلسه عبدالرضا صادقی گفت : هدف از برگزاری چنین مراسمی اینست که به دور از تکلفات و تصنعات خاص اداری و بدون نیاز به تصویب و تجویز مرجعی خاص و در راستای زدودن عادت ناسپاسی و قدرنشناسی از ذخایر فرهنگی این اقلیم، به معرفی و تجلیل از بزرگان عرصه خبرنگاری در شهرستان دیلم از دیرباز تا حال در حد توان خود بپردازیم.

   

   

  وی در ادامه افزود: در این جلسه قرار بود که در خدمت جناب آقای پرویز خلیجی که از پیشکسوتان فعال در این عرصه هستند، باشیم که متأسفانه به علت کسالت از حضور ایشان در این جمع محروم شدیم . جناب آقای پرویز خلیجی طی تماس تلفنی بدلیل عدم امکان حضور در این محفل عذرخواهی کردند. نگارنده هدف از برگزاری چنین جلسه‌ای را تقدیر و تشکر از خبرنگاران و نویسندگان و قلم بدستان عرصه نویسندگی میداند که بعنوان تأثیرگذارترین اعضاء جامعه به شمار می روند چرا که مخاطبشان، علاوه بر قشر تحصیل کرده، سایر افراد جامعه نیز می‌باشد. شهرستان دیلم با وجود اینکه از محرومیت رنج می‌برد ولی دارای شخصیت ها و پیشگامانی است که از افتخارآفرینان این شهر هستند که استفاده از تجربه پیشکسوتان این عرصه و همکاری با آنان سبب پربار شدن و پیشرفت رو به جلوی بیشتری در سطح شهرستان می‌شود.

  در ادامه هر یک از مدعوین به اختصار، سابقه فعالیت خبرنگاری خود را شرح دادند.

   استاد غلامرضا کپتان بعنوان یکی از پیشکسوتان عرصه خبرنگاری تاریخ مختصری از پیشینه خبرنگاری در شهرستان دیلم بیان کردند. وی گفت در زمینه خبرنگاری در گذشته مرحوم حاج محمد زاهدی پور و مرحوم عبدالله فهیمی و در ادامه هم پرویز خلیجی و ایرج خلیجی و این حقیر فعالیت داشتند.

  وی در ادامه افزود که مدتی نمایندگی مطبوعات در دیلم را دارا بوده که بیش از سی نشریه و روزنامه را از این طریق در سطح شهرستان عرضه می‌‌کرد. وی با بیان اینکه نشریات را بی رویه و بدون دغدغه فروش و بدون در نظر گرفتن بعد مادی جهت پخش می‌آورد افزود به سبب همین امر و استقبال متأسفانه کم همشهریان با ضرر بزرگی روبرو شد که مدت ده سالی است این کار را رها کرده است. وی همچنین به مدت سه سال نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در دیلم را برعهده داشت. از جمله اولین نشریاتی که وی نمایندگی‌اش را برعهده داشته عبارتند از کیهان، اطلاعات، سپید و سیاه، تهران مصور و . . . .

   

   

  مصطفی زاهدی‌پور با ابراز خوشحالی از برگزاری چنین مراسمی بیان کرد از سال 1370 لغایت 1380 نماینده روزنامه اطلاعات و دنیای ورزش در شهرستان بوده است. وی همچنین خبرنگار صدا و سیمای بوشهر از سال 1370 تا سال 1380 نیز بوده که اخبار شهرستان را به استان انعکاس میداد که پس از ایشان فتح الله صالحی‌فرد این کار را انجام میداد. وی اضافه کرد متأسفانه در سطح شهرستان نمایندگی فعال یا تابلویی به اسم مطبوعات نداریم حتی کیوسک مطبوعات در هیچ یک از چهار راه‌های دیلم وجود ندارد برخلاف سایر شهرستانها که این امر به وفور یافت میشود.

   

  استاد فتح الله علیمرادی گفت: جای خوشحالی است که چنین محفلی به همت جوانان پرشور برگزار و هنوز هستند افرادی که قدردان می باشند. وی در ادامه افزود؛ به لحاظ اینکه در یک خانواده فرهنگ دوست به دنیا آمده ام از اینگونه کارها از ابتدا علاقه خاصی داشتم و مخصوصاً نوستالژی والائی که نسبت به زادگاهم دارم همیشه دوست داشتم که این شهر در سایر شهرها شناخته شود و تا حد توان این کار را انجام دادم که در آینده هم اگر عمری باقی بود انجام خواهم داد.

   

  استاد علیمرادی در ادامه گفت؛ جمله بسیار زیبایی مولا علی (ع) دارد که می فرماید به علت کثرت زیاد جاهلان، علماء در جامعه گم هستند. همیشه قدر انسانهایی که اهل علم و دانش و امثالهم هستند شناخته نمی‌شود. جامعه بیشتر به سمت ظاهر دنیا و زرق و برق آن است. بهمین دلیل همیشه دوستداران و علاقمندان فرهنگ و ادب در جامعه گم هستند، اما وقتی می‌بینیم کسانی علاقمند هستند و چنین قدردانی می‌کنند خستگی سالها از تن ما بیرون می‌رود. ان‌شاءالله که در آینده علاقمندان دیگری نیز وارد عرصه شوند و جای بسی امید است که جامعه به سمت بیداری و ترقی فکری راه می‌برد.

   

   

   

   

  در ادامه سیدحسین میرجهانمردی که از پیشگامان خبرنگاری در حوزه ورزش در شهرستان دیلم بشمار می‌رود ضمن تشکر و سپاسگزاری از برگزارکنندگان جلسه بیان داشت: فعالیت خبرنگار اینجانب با کیهان ورزشی در سال 1363 شروع شد. بعد از آن با تأسیس هفته نامه ماهرویان، قریب به سه الی چهار سال با این نشریه همکاری داشتم تا اینکه فضای مجازی، وبلاگها و سایتهای خبری ایجاد شد و امروزه بیشتر فعالیت‌هایم در فضای مجازی درج می‌شود. وی با بیان اینکه هر چند روزنامه یا هفته نامه‌ای بنام شهرستان نداریم ولی همین فضای مجازی جای بسی خوشحالی است.

  اسماعیل طاهری‌نیا از خبرنگاران جوان و فعال شهرستان دیلم به شمار می‌آید که گزارش‌های جالب وی در زمینه معرفی و بازشناسائی فرهنگ بومی دیلم و تاریخ آداب و مراسم محلی و جغرافیای منطقه و مصاحبه‌های جذاب وی با فعالان عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی برای همشهریان دیلمی آشنا است. وی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جلسه گفت اولین جلسه‌ای است که به این صورت در تقدیر و تشکر از خبرنگاران در سطح شهرستان انجام شده است. وی در ادامه گفت؛ متأسفانه معضل بزرگی که در شهرستان وجود دارد عدم توجه نقش فعالان عرصه خبری در سطح شهرستان است.

  وی نبود یک شورای خبری و شورای روابط عمومی در شهرستان، حتی نبود هفته نامه خبری، نبود سایت‌های نقاد و منتقد در سطح شهرستان که بازگو کننده حجم زیاد مشکلات شهرستان در حوزه فرهنگی و اجتماعی و سلامت و ... باشد را ملموس دانست.

  وی با بیان اینکه وقتی نقد در جامعه نباشد جامعه از حالت پویایی خارج و به مرداب تبدیل می شود، گفت: فعالیت خبری خود را از سال 1380 در دانشگاه بوشهر با نشریه نقاب شروع کردم و بعد از آن با دیگر نشریات استان مانند نسیم جنوب و لیان و ... همکاری کرده و در دانشگاه شیراز هم در تشکلات دانشجویی و صنفی فعالیت خبری داشتم. از سال 1386 مسئولیت روابط عمومی شبکه بهداشت شهرستان دیلم را قبول کردم و از سال 1390 هم همکاری خود با خبرگزاری فارس را شروع کردم.

  وی افزود: با توجه به اینکه تا سال 1390 واحد خبرگزاری بوشهر در خبرگزاری ایسنا فعالیتی نداشت، با همکاری خانم حیدری از تهران راه‌اندازی کردم و در حال حاضر نیز با سایت شالو همکاری دارم. وی در ادامه گفت هدف خبرنگار صرفاً نباید تعریف و تمجید باشد بلکه باید به بیان مشکلات شهرستان بپردازد. از جامعه خبری شهرستان انتظار می‌رود که مشکلات شهرستان را بیان کنند چراکه رسانه بسیار تأثیرگذار است.

  وی در ادامه افزود: قلم می‌تواند دنیا را متحول کند و ابراز امیدواری کرد که روند طرح مشکلات با توجه به پتانسیل موجود و قلم به دستان خوبی که در سطح شهرستان وجود دارد می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

   

  محمد پیرو نیز ضمن ابراز خرسندی جهت حضور در جمع پیشکسوتان حوزه خبرنگاری در شهرستان دیلم به کلام استاد علیمرادی در خصوص بیداری اشاره کرده و گفت : اگر در جامعه‌ای بیداری شکل گرفت، در ادامه آن مسئولیت می‌آید و با وجود احساس مسئولیت در فرد ، فشار و تهدید تأثیری نخواهد داشت. در متون دینی و عرفانی هم نقل است که اولین منزل بیداری است. وی اینچنین حرکتهایی را مایه امید و نشانه بیداری بخشی از جامعه دانست و بیان کرد انشاءالله بتوانیم گام‌هایی در جهت ارتقای شهرستان دیلم برداریم.

  همچنین جواد خلیلی ضمن تبریک روز خبرنگار و آرزوی سلامتی و موفقیت برای مدعوین گرامی، ابراز امیدواری کرد که این حرکت ها ادامه دار و پرثمر باشد.

  در ادامه جلسه استاد کپتان و استاد علیمرادی به قرائت شعر پرداختند. در پایان به این عزیزان که ذخایر فرهنگی دیلم و ندای رسای این خطه هستند لوح یادبودی تقدیم شد.

  تنظیم گزارش: سعید بشیری

  عکس‌ها: مجید بوعلی – جواد خلیلی

   


  این مطلب تا کنون 6 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : شهرستان ,دیلم ,جامعه ,بیان ,عرصه ,خبرنگاری ,شهرستان دیلم ,ادامه افزود ,بیان اینکه ,استاد علیمرادی ,مشکلات شهرستان ,آقای پرویز خلیجی ,
  تجلیل از خبرنګاران پیشکسوت بندر دیلم

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر